Nadpotliwość to stan, w którym organizm wydziela więcej potu niż potrzeba do jego schłodzenia. Może być spowodowana chorobą lub czynnikami emocjonalnymi. Niezależnie od przyczyny nadmiernej potliwości, warto podjąć odpowiednią metodę leczenia.

Przyczyny nadmiernej potliwość

Nadmierna potliwość ma różne przyczyny; najczęściej to reakcja organizmu na stres, lęk czy inne sytuacje, które wywołują silne emocje. Wówczas pocą się dłonie, stopy, twarz i skóra pod pachami. Nadpotliwość w tych miejscach, jeśli ma podłoże psychiczne, na ogół występuje wśród młodych ludzi i często słabnie po 25. roku życia, choć nie jest to regułą.

Leczenie nadmiernej potliwości

Nieleczona nadmierna potliwość, która pojawiła się w okresie dziecięcym lub w fazie dojrzewania, a która nie minęła z wiekiem, może skutkować zakażeniami bateryjnymi i grzybiczymi skóry w późniejszych latach. Nadpotliwość powoduje dyskomfort osoby dotkniętej tym problemem, m.in. z powodu plam pod pachami czy wilgotnych dłoni. Dlatego ważne jest podjęcie leczenia. Na wstępie należy zadbać odpowiednio o własną higienę osobistą, jak i używać dobrych antyperspirantów oraz blokerów. Należy bowiem pamiętać, że pot jest praktycznie bezwonny – przykry zapach powodują bakterie.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...