Nadpotliwość to zaburzenie najczęściej o podłożu genetycznym lub hormonalnym. Może być związane zarówno z chorobami tarczycy, zmianami w gospodarce hormonalnej zachodzącymi u kobiet w okresie menopauzy i u mężczyzn podczas andropauzy lub cukrzycą. Czasem przyczyną nadpotliwości bywają zaburzenia neurologiczne. Tak jest w przypadku nadmiernej potliwości smakowej, czyli nadmiernej potliwości w okolicy warg, nosa i na czole, która występuje po spożyciu posiłku czy podczas żucia gumy.

Leczenie nadmiernej potliwości – leczenie laserem

Zabieg laserowego leczenia nadpotliwości wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezpieczny. Przed zabiegiem, by upewnić się, że pacjent cierpi na nadpotliwość, wykonywany jest test Minora. Polega on na tym, że miejsce, w którym przypuszczalnie występuje nadprodukcja potu, pokrywane jest jodyną, a następnie posypywane skrobią. Te miejsca, które objęte są nadpotliwością, zabarwiają się na czarno lub granatowo. Metoda laserowego leczenia nadmiernej potliwości wykonywana jest obecnie jedynie w obszarze pach i stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych, takich jak łyżeczkowanie gruczołów.

Leczenie nadpotliwości – leczenie botoxem

Zabieg z wykorzystaniem botoxu nie jest skomplikowany. Wystarczy wprowadzić tę substancję pod skórę za pomocą bardzo cienkiej igły. Kluczowe jest jednak ustalenie właściwych punktów iniekcji, w czym pomaga lekarzowi wykonany przed zabiegiem test Minora. Gdy botox zostanie wprowadzony w skórę, to blokuje impulsy nerwowe, które pobudzają gruczoły potowe.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 votes, average: 5,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...